מושב נווה ימין הערבה 2, כפר סבא

שירות לקוחות
0733753129
0
  • אין מוצרים בסל.

תכנון ואחזקת גינות המדריך השלם

גינה היא המקום בו נוכל לתפוס שלווה, להרגיש לרגע את המרחק משגרת החיים הלחוצה ולהיות בתוך סביבה ירוקה ואסתטית. היום לא רק למתגוררים בישובים כפריים או בבתי יוקרה בעיר יש את הפריבילגיה ליהנות מגינה. ישנן גם דירות גן שאינן בקומות קרקע בהכרח. ישנן גינות על גגות ובמרפסות. כמובן שכל סוג גינה דורש את התכנון והאחזקה הנכונים ולכן כדאי שלפחות התכנון והביצוע הראשוני יתבצעו על ידי גורם מקצועי. 

הגורמים המשפיעים על תכנון הגינה

כדי שהגינה תתוכנן בצורה הטובה ביותר ותשרת אתכם היטב יש לשים לב למספר גורמים:

  • מטרת הגינה: האם הגינה מיועדת למנוחה או שצריך להיות בה שטח מספיק למשחק והוצאת אנרגיה? האם רובה יהיה מוקדש לגידול צמחיה? האם היא מיועדת בעיקר לנוי או גם לגידול ירקות או תבלינים? לכל אלה חלק חשוב בתכנון הגינה כולה, כולל סוג הריצוף וחלקו בתוך הגינה, האם יהיה דשא סינטטי ובאיזה שטח ועוד.
  • התקציב המוקדש לגינה: בכל מקרה הקמת גינה ואחזקתה דורשים השקעה, אך ישנו טווח גדול מספיק וניתן ליצור גינה מקסימה לפי התקציב שישנו. כשהתקציב גבוה אפשר כמובן להגיע למקומות מדהימים וליצור גינה מהאגדות תוך שילוב אלמנטים ייחודיים כמו בריכת נוי למשל, אך ישנו מגוון רחב של אפשרויות כדי שגינה תהיה אסתטית ומזמינה. חשוב להיות ריאליים ולעדכן את מתכנן הגינה מהו התקציב שלכם כדי שלא יהיו הפתעות בהמשך.
  • תנאי השטח: כמובן שתנאי השטח ישפיעו מאוד על התכנון: האם זו גינת קרקע, מרפסת או גג. האם המבנה הטופוגרפי שטוח או על פני מדרון, האם הגינה מוארת, או מוצלת. כל  אלה ישפיעו על סוג הצמחיה שייבחר ובכלל על תכנון הגינה כולו.

גננים במרכז ובכלל שהם בעלי ניסיון רב בתכנון גינות אמורים לתשאל אתכם לפרטי פרטים לפני התכנון וכמובן להתייעץ איתכם בנוגע לכל חלק בתכנון ובביצוע.

כיצד מתבצע תכנון הגינה?

כאמור, החלק הראשון והקריטי לתכנון הוא שיחה עם הלקוח. כשלקוח מגיע עם רעיונות וציפיות ברורות, למשל אלמנטים שמצאו חן בעיניו בגינות אחרות, למתכנן הגינה קל יותר להגיע לגינה וליישם, כמובן בהתחשב בגורמים האחרים שיש לקחת בחשבון. לאחר שיחה של תיאום ציפיות ורעיונות לגינה, המתכנן יגיע לפרוגרמה כללית של הגינה שאותה יראה ללקוח ויראה יחד איתו מה יש לשנות ולתקן. לאחר תכנון כללי ירד המתכנן לפרטים הכוללים את כל החלקים המבניים והטכניים ושלבי העבודה, כולל מערכת הניקוז, ההשקיה, התאורה ועוד. התוכנית המפורטת והסופית נעשית בצורה ממוחשבת. התוכנית הראשונית, הסקיצה, יכולה להיעשות בצורה ממוחשבת או ידנית.

תכנון לא מדויק ונכון- מתכון לתסכול והוצאות רבות

תכנון הגינה צריך להתבצע בצורה קפדנית, יסודית ומקצועית. כמובן שכך גם הביצוע אך התכנון הוא הבסיס ולכן בתכנון לקוי התוצאה תצא בעייתית גם אם המבצע נהג בדיוק על פי התוכנית. ממש כמו דירה המורכבת ממערכות שונות, כך גם הגינה. מערכת ניקוז שתוכננה בצורה לא נכונה יכולה לגרום להצפות. חיפוי וריצוף שלא תוכננו נכון יכולים לגרום לשברים וסדקים בריצוף. בחירה לא נכונה של צמחיה שלא מתאימה מבחינת כמות האור באזור מסוים בגינה ובכלל לאזור הגיאוגרפי בו נמצאים יכולה להביא לבזבוז של מים ולאי השתלבות הצמחים בגינה. גם תכנון לא נכון של התאורה יכול להביא לכך שחלקים מסוימים בגינה לא יהיו מוארים כלל וחלקים אחרים מוארים מדי. 

הגינה מוכנה- איך ממשיכים מכאן?

הגינה היא אזור דינמי והצמחייה, ממש כמו בעל חיים, זקוקה לאחזקה וטיפוח אחרת כל העבודה שבוצעה תלך לפח. אחזקת גינה מטרתה לשמור על הגינה מפני תנאי מזג אוויר משתנים, להגן מפני מזיקים ולתת לצמחים את התנאים שיאפשרו להם להמשיך ולצמוח לאורך זמן כך שנוכל ליהנות מהם. גם האזורים בגינה בהם אין צמחיה כמו שטחים מרוצפים ומרוהטים דורשים אחזקה. ריצוף דק מעץ למשל דורש אחזקה וטיפול מדי תקופה. חשוב עוד בזמן התכנון לתת את הדעת על כך שגינה המורכבת ברובה מאזור עם צמחיה תדרוש טיפול ואחזקה רבים יותר ולחלק את הגינה מראש לאזורים גם בהתאם לרצונכם לטפל בגינה ולתחזק אותה. בתוך סוגי הצמחיה ניתן לבחור בין צמחיה עונתית לרב שנתית, בין צמחיה שזקוקה לכמות גדולה של מים או כזו שלא דורשת כמעט השקיה.

 אילו פעולות יש לבצע בקביעות בתחזוקת הגינה?

על בסיס קבוע יש לבצע את הפעולות הבאות:

  • כיסוח דשא (אם מדובר בדשא אמיתי כמובן…)
  • דישון  האדמה, כשמומלץ להתייעץ עם גנן מהו סוג הדשן המתאים ביותר לקרקע אצלכם. 
  • בדיקת האדמה מדי פעם כדי להחליט האם נדרש שינוי בסוג הדשן או תוספת של דשן מסוג אחר. גם כאן נדרש ידע בכך.
  • ניכוש עשבים: עשבים שוטים עלולים להשתלט על אזור הצמחייה ולהפריע לצמחים לגדול ולצמוח. עשבים אלה יכולים להיות שתלטנים ונדרשת לא מעט עבודה כדי לסלקם.
  • גיזום שיחים ועצים: גם אם אלה השיחים והצמחים המהווים חלק מן הצמחייה בגינה, מומלץ לא לתת להם לגדול פרא אלא לגזום מדי פעם. הדבר עושה טוב גם לצמח עצמו (ממש כפי שאומרים שלהסתפר מסייע לצמיחה טובה יותר של השיער) וגם לסביבתו (צמיחה פראית יכולה להטיל צל ולהפריע לאור השמש להגיע לצמחים אחרים)
  • בדיקת מערכת ההשקיה: מדי פעם יש לבדוק שמערכת ההשקיה פועלת כפי שצריך. יתכן שידרשו שינויים במחשב ההשקיה (למשל בכמות המים בה תשקו בקיץ לעומת החורף או בכמות הדשן המוזרמת עם המים). 

באדיבות אתר טוב תודה. 

Call Now Button דילוג לתוכן